Aşk delilik midir?

Aşk delilikmidir. Aşkın adımlarına ve kimyasını Dr. Özgür Şamilgil nasıl yorumladı.

Aşk delilik midir?
Aşk delilik midir?
Reklam

 

 

 

Hücrelerimiz simetrik olacak şekilde ikiye bölünerek çoğalsa da genetik hatalar ve çevre faktörleri nedeniyle vücudumuzun iki yanı tam simetirik olarak doğmuyoruz. Bu yüzden eş seçimimde bilinçsizce simetriyi hedef alıyoruz. Bunun daha doğurgan, dayanıklı ve sağlıklı nesiller için bilinçsizce tercih ediyoruz.
Erkeklik hormonu düzeyine  bağlı olarak yüz hatları daha keskin sert kenarlı, anlı ve çenesi geniş olanları, kadınlarda östrojene bağlı kısmen daha küçük ve yuvarlak çenesi, alnı dar dolayısıyla gözleri daha belirgin olanları çekici buluyoruz. İstanbul Florence Nightingale Hastanesinden, Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü, Dr. Özgür Şamilgil aşkın adımlarına ve kimyasına dikkat çekiyor;

Bedensel oranlar
Erkekler kadınlarda beli ince ve dolayısıyla doğurganlığı vurgulayan belin kalça çevresine oranı 0.7 civarı olanları tercih ediyor.  Kadınlar ise erkelerde 0.8 ila 1.0 oranını ve geniş omuzları tercih ediyor. Hormon düzeyleri ve beslenme ile ilişkili bu oranlardaki bireylerin kalp-damar, şeker, kanser gibi hastalıklara daha az yakalandıkları biliniyor. Yağ depolarının açlık sırasında kullanılacak yakıt olması mantığı nedeniyle balık eti görünümü tercih ediliyor.

Yanlış eş seçmemek için kokuya dikkat !
Görünüş kadar ten kokusu da çok önemli olabiliyor. Kendimize en uygun eş adayının ten kokusu bize daha çekici geliyor. Kadınlarda adet dönemimde, erkeklerde sportif faaliyet sırasında bu koku artıyor havaya yayılıyor. Simetirik erkeklerde daha yoğun olduğu söyleniyor. Araştırmalara göre feromen denilen hissetmeden algıladığımız bu kokular, bağışıklık sistemi ve genetik yapısı bizden farklı kişileri tercih etmemize yol açıyor.

Beyinde oluşan bu hormonal değişiklikler akıl hastalığından pek de farklı değil!
Doğada melezlerin daha dayanıklı, üretken ve güzel olması buna bağlanıyor. İlginç bir araştırma bunu ispat ediyor: Sabun ve parfüm kullanmadan 2 gün giyilmiş erkek tişörtlerini koklayan bayanların, kendinden çok farklı genetik yapıdaki erkeklerin tişörtlerini çekici buldukları, doğum kontrol hapı kullananların ise bu farkı ayırt edemedikleri bildiriliyor.
Bilimsel araştırmalara göre Aşk'ın, değişik hormonların ön planda olduğu üç ayrı kademesi olduğu düşünülüyor. Aşık olmak gerçekte karşı cinsten birinin genlerine duyulan bilinçsizce bir sevgi olabilir aslında.

Aşkın kademeleri var !
Aşık olunca, bedenimizdeki değişen kimya nedeniyle yanaklarımızı ateş basıyor, ellerimiz soğuk oluyor kalbimiz telaşlı atıyor, iştahımız azalıyor, midemize kramplar giriyor, kendimizi dağları delen Ferhat gibi güçlü ve dayanıklı hissetmeye başlıyoruz. Hatta ilk bir yıl, beyin geliştirici faktör denilen bir protein de üretiliyor.

İlk kademe ŞEHVET:
Cinsiyet hormonları olan östrojen ve özellikle testosteron her iki cinste de bulunuyor ve cinsel dürtüyü başlatıyor. Bu kademede her iki cinsin de aşırı arzuyla sanki gözü dönüyor.

İkinci kademe CAZİBE:
Beyinden salgılanan dopamin, seratonin, oksitosin böbreküstü bezlerinden salgılanan adrenalin hakimiyetindeki bu dönemde iştahsızlık, uykusuzluk, sürekli eşini düşünme durumu oluyor.
Dopamine - Aynı zamanda kokain ve nikotin tarafından aktive oluyor, neşe, heyecan enerji veriyor. Sevilen bir müziği dinlemek de aynı hormonu arttırıyor. Aşırı aktiflenmesi aksine beynin duyarsızlaşmasına neden oluyor.
Adrenalin - Stres, heyecan hormonu, iştahsızlık, terleme, kalp çarpıntısı, ateş basması, midede asit artışına neden oluyor.
Serotonin - Delirmiş gibi mantıksız davranışlara yol açıyor. Takıntı hastalığında da bu hormonda dengesizlik olduğu biliniyor. Bu hormonu etkileyen tipte antidepresan kullananların aşık olamama sorunu olabileceği söyleniyor.

Üçüncü kademe BAĞLILIK:
Cazibe sonsuza kadar sürmüyor.  Doğan veya doğacak bebeğin uzun süre bakım gerektireceği gerçeği, eşlerin birbirine bağlılık duymasını sağlayacak oksitosin ve vazopresin hormolarının artmasıyla gerçekleşiyor.
Oksitosin - Cinsel ilişki sırasında, gebelikte, emzirme döneminde, kucaklama sırasında salgılanan sevgi/nefret/kıskançlık hormonu olarak biliniyor. Annenin bebeğine çılgınca bağlılığından da sorumlu olduğu biliniyor. Egzersiz sırasında bile salgılandığından, karşı cinsTe bağlılık hissi oluşturabiliyor. Şizofreni tedavisinde bile oksitosin hormonunun faydalı olabileceği söyleniyor.
Vazopresin - Deney hayvanlarında bu hormon bloke edilirse eşler birbirini birden terkediyor.

Gerçek AŞK nedir?
İlk kademede dış görünüş ve bilinçaltı algılanan koku ile gelişen cinsel dürtü ön plandayken, davranışları uyumlu, genetik yapıları birbirine uygun çiftlerin kalıcı ilişkilerindeki romantik aşkın, MR incelemede beyinde çok daha yoğun aktiveye yol açtığı gösteriliyor.

Aşk Kalpte Değil Beyinde Gelişiyor...

 

 


aşk sevgililer günü dr. Özgür Şamilgil Florence Nightingale Hastanesi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Jeanne Brown     2018-05-09 zIKO8I5M9 Camp http://tpx9a.com/#dHzAbGq3Eg5m-LnP dHzAbGq3Eg5m, NEKJBleNwED1, [url=http://dxvqr.com]oPdtbIQJ[/url], [cRuUms8bM](http://yzucs.com "cRuUms8bM"), [http://62b88.com GoxRoHW4],
Jaime Kidd     2018-03-14 vBgXktPA Assu http://3cdv1.com/#hdnhVMsmLH-VjM hdnhVMsmLH, hZvpJ5I2G1m, [url=http://fhck4.com]uU4AbOCo[/url], [XQm7q0uX](http://ielrv.com "XQm7q0uX"), [http://zgown.com cmi1HBMHsfW],
Donte     0000-00-00 You have the monopoly on useful inn'rmation-arefot monopolies illegal? ;)
Joyce     0000-00-00 Th'ats going to make things a lot easier from here on out.
Carlye     0000-00-00 Si0&v#823g;lohe yard saling. While some are complete duds, I love stumbling upon a total GEM of a sale. No thrill quite like it. :) Also, congrats on the Anthro job! I’d love to work there, but would PROBABLY become broke because of it. Love your blog, by the way!
Jacey     2016-10-12 I'm imersespd you should think of something like that
Liza     2016-10-12 Umm, are you really just giving this info out for nothgni?
Chyna     2016-10-11 Thanks for indnrtuciog a little rationality into this debate.
Hippie     2016-10-11 Thanks for sharing. Your post is a useful coinbnrutiot.
Krystal     2016-10-07 Mighty useful. Make no mistake, I appecriate it.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...