Yarı yıl tatilini doğru değerlendirmenin yolları!

Yaklaşık 18 milyon öğrenci için yarıyıl tatili başladı. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, ebeveynleri başarılı bir karneyle duydukları gurur kadar zayıf notlarla karşılaştıklarında da sorumluluğu paylaşmaları konusunda uyardı.

Yarı yıl tatilini doğru değerlendirmenin yolları!
Yarı yıl tatilini doğru değerlendirmenin yolları!
Reklam

 

 

 

 

Çocukların hem dinlenmesi, hem eğlenmeleri hem de okula gittikleri dönemde zaman bulamadıkları etkinlikleri ve faaliyetleri gerçekleştirmeleri için fırsat yaratan yarıyıl tatilinin  öğrenciler ve veliler için iyi bir fırsat olduğunu belirten  Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Yarıyıl tatili öğrencilerin dinlenmeleri için olduğu kadar birinci dönemdeki eksiklerini gidermeleri için de oldukça önemli bir zamandır. Bu dönemde öğrencinin ve velinin yapması gereken tatil etkinlikleri eğitim kademelerine göre farklılık gösterir.” dedi.  

HEM EĞLENCELİ HEM VERİMLİ TATİL İÇİN 

İlkokul Öğrencisinin ve Velisinin Yapması Gerekenler;

İlkokul öğrencilerinin bulunduğu sınıf düzeyine göre yarım saatten az olmamak kaydıyla her gün düzenli kitap okumaları, sözcük hazinelerinin zenginleşmesini dolayısıyla anlama ve öğrenme becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır. Velilerin de çocuklarının okuduğu kitabı okuyarak onlarla kitap üzerine konuşmaları, çocukların düşünme ve kendini ifade edebilme becerilerini geliştirecektir. Velilerin her gün belirli bir süre çocuklarını tekrar yapmaya yönlendirmeleri, onların eğitim disiplini edinmelerini sağlayacaktır. Elbette ailelerin şartlarının el verdiği ölçüde sinema, tiyatro, müze gezilerine gitmek çocukların sosyal ve duygusal gelişimine önemli katkılar sağlayacak; öğrenmeyi destekleyecek faaliyetler olacaktır.  

 


Ortaokul Öğrencisinin ve Velisinin Yapması Gerekenler;

Ortaokul 5.,6. ve 7. sınıf öğrencilerinin her gün en az bir saat kitap okumaya ve ilgi duydukları bir alanda (doğa,tarih,sanat,uzay vb) araştırma yapmaya zaman ayırmaları öğrenme becerilerini geliştirecek, kişisel gelişimlerine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu öğrencilerin okuduğu kitaba veya yaptığı araştırmaya velinin çeşitli sorular sorarak göstereceği ilgi öğrencinin motivasyonunu artıracak, kendine güven duygusunu güçlendirecektir. Ayrıca birçok okul, karne ile birlikte tekrar programları ya da tatil ödevleri de vermektedir. Veliler bu ödevleri bilmek ve ödevlerin yapılmasını sağlamalıdırlar. Bu yaş grubu velisinin çocuğuyla ödevin gereksizliği üzerine konuşmaları zaten ödevi baskı aracı olarak gören çocuğun ödev yapmamasına dolayısıyla öğrenimden uzaklaşmasına neden olacaktır. Uluslar arası araştırmalar çocuğun ödeve ayırdığı süre ile başarısı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu göstermektedir.

İKİNCİ TEOG İÇİN YARIYIL TATİLİNDE MUTLAKA ÇALIŞIN

8.sınıf öğrencileri nisan ayının son haftasında ikinci TEOG sınavlarına gireceklerinden yarıyıl tatilinde de belirli bir düzenle çalışmalarını sürdürmeleri gerekmektedir.

Uygulanması Gereken Çalışma Yöntemi;
Talim Terbiye Kurulunun sayfasından sınavda sorumlu oldukları derslerle ilgili ünite ve kazanım tablolarını indirmesi, geçmiş konularla ilgili tekrar programı oluşturmaları,
Tüm konu başlıkları ile ilgili edinim ve kazanım sorularını cevaplamaları, işlenmiş ünitelerle ilgili MEB’in internet sitesinde yayınlanan soruları çözmeleri,
gerektiğinde çözülemeyen sorularla ilgili konuların tekrar edilmesi ve anlaşılmaması durumunda öğretmene sorulmak üzere işaretlenmesi,
Birinci TEOG sonucuna ve tekrar amaçlı çözülen testlerin sonucuna göre eksik olunan derslere daha çok ağırlık verilmesi gerekmektedir.

VELİLER KENDİLERİNİ ÇOCUKLARININ YERİNE KOYARAK EMPATİ YAPSINLAR

Bu çalışma seanslarının iki saati geçmemesi ve her yarım saatte bir masadan kalkmadan 
gevşeme egzersizleri yapılması çalışmanın etkinliğini artıracaktır. Günde iki seans dolu dolu çalışmak, birinci yarıyılda işlenen tüm konuları tekrar etmenize yetecektir. Elbette sinemaya, tiyatroya gitmeye, arkadaşlarla buluşmaya vakit ayırınız. 

8.sınıf öğrencilerinin velileri, çocuklarının özel bir dönemde olduğunu bilip  onlara anlayışlı ve ilgili davranarak  öğrencinin çalışma motivasyonunu güçlendireceğinin bilincinde olmalılar.  Anne babaların bir an için kendilerini çocuklarının yerine koymaları  onları daha iyi anlamalarını sağlayacaktır.


Lise Öğrencisinin ve Velisinin Yapması Gerekenler;

Lise dönemindeki çocukların gözünde ise ebeveynler ‘’eski zamandan kalma’’ oldukları için, çocuğun yanında bu konularda en az onun kadar tecrübesizmiş gibi davranmaları çocuklar için daha rahatlatıcı bir tavır olacaktır. Çoğunlukla aile ile değil de arkadaşları ile vakit geçirmek isteyen bir yaş grubu olduğunu ve tatili de  hesaba katarak arkadaşları ile vakit geçirmesine de olanak sağlamak gerekir. Yalnız, dışarıda geçirilecek vakit konusundaki aile içinde verilmiş olan kısıtlayıcı kurallar esnetilmemelidir. Aksi takdirde, tatil boyunca çocuk eve sadece uyumak için gelme hakkını elde ettiğini düşünmeye başlayabilir. Ders çalışmak konusunda verilecek tavsiyeler göz ardı edebilir ya da yardım tekliflerini geri çevirebilirler; bu konularda çok ısrarcı olmak, çocuğun o an olumsuz duygular yaşamasına ve bunu derslerle eşleştirerek ders çalışmaktan uzaklaşmasına neden olabilir. 

Özellikle lise 12. sınıf öğrencileri YGS-LYS hazırlık çalışmalarını yürütmek zorunda olduklarından günün en az 3-4 saatini evde ders çalışmaya ayırmaları gerekmektedir. Velilerin de sınava hazırlanan çocuklarını desteklemek için ilgili, anlayışlı ve destekleyici tavır sergilemeleri gerekmektedir. 

 

HATİCE YILMAZ

 

Oğuzkaan koleji karne hatice yılmaz
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
MkaaGraiz     2017-07-25 m5ss389fxzx3ij78xf google google nlahhljh1h2ac88212
Brettdok     2017-07-23 wh0cd568741 buy lasix
Brettdok     2017-07-21 wh0cd714356 Clindamycin Antibiotic Buying Hydrochlorothiazide
CharlesKnown     2017-07-20 wh0cd82180 generic for flexeril 10 mg dilantin acai myambutol without prescription dramamine
CharlesKnown     2017-07-19 wh0cd381118 crestor generic
CharlesKnown     2017-07-18 wh0cd722898 hydrochlorothiazide 25mg next page Buy Sildenafil Citrate
johhnymum     2017-07-13 ggw16dgxsooo73cst6 google google m1iclqn6c81ttxcug8
johhnymum     0000-00-00 sievfgoykt8gwgw5la google google 3zhrk1vhavyqomt3v4
CharlesKnown     2017-07-08 wh0cd328338 actos purchase albuterol
Jerrytyday     2017-07-03 cdw28r7pd3o8afgiys google google z0qxuh5otwphjkm1x1
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alişan'dan olay yaratan röportaj sonrası flaş karar!
Alişan'dan olay yaratan röportaj sonrası flaş karar!
Harun Kolçak hayatını kaybetti
Harun Kolçak hayatını kaybetti