Şanlıurfa'da dev proje! Göbeklitepe Çağdaş Medeniyetler festivali geliyor!

Tarihi dokusuyla dünyanın önemli yerlerinden biri olan Şanlıurfa, için dev bir projeye hazırlık yapılıyor.

Şanlıurfa'da dev proje! Göbeklitepe Çağdaş Medeniyetler festivali geliyor!
Şanlıurfa'da dev proje! Göbeklitepe Çağdaş Medeniyetler festivali geliyor!
Reklam

Göbeklitepe Çağdaş Medeniyetler  Kültür ve Sanat Festivali adı altından her yıl düzenlenecek bir projeye adım atıldı.  Şanlıurfalı işadamı ve sanatçıları tarafından hazırlanan projede amaç, Balıklı Göl ve İsot dışında medeniyetlerin kurulduğu bu topraklarda kültür etkinliği yaparak dünyaya daha iyi tanıtmak.Antalya’da düzenlenen Altın Portakal Film Festivali ve Adana’da düzenlenen  Koza Altın Film Festivali’ne bir ortak festival de Şanlıurfa’dan geliyor. Şanlıurfalı genç işadamı Dr. Mehmet  Cerrah Kıran, sanatçı Ekrem Arpak ile Ayşegül Zayim ve fotoğraf sanatçısı Sedat Kıran’ın önderliğindeki ekip, Şanlıurfa’da dev bir kültür festivalinin düzenlenmesi  için 3 ay önce hazırlıklara başladı.


 GÖBEKLİTEPE ÇAĞDAŞ MEDENİYETLER FESTİVALİ

 Başlanan proje çalışmasında festivale “Göbeklitepe Çağdaş Medeniyetler Kültür ve Sanat Festivali “adı verildi. Festivalin amacının Şanlıurfa’nın sadece '' İsot-Balıklı Göl-Sıra Geceleri-Lahmacun-Çiğ Köfte '' konseptinden ibaret olmadığını göstermek olduğunu vurgulayan organizasyon ekibi  “ Özellikle M.Ö 10.000 Yıllık Geçmişi ile bütün dünya tarihçilerini şaşkına çeviren Göbeklitepe'nin ortaya çıkışı ile şehrimiz ve ilçelerinin medeniyetlerin beşiği ve başkenti olduğu gerçeğini ortaya koymaktır. Yüz yıllardır farklı medeniyetlerin bir arada ve kardeşçe yaşadığı Şanlıurfa'mızın aynı zamanda bereketli topraklara, tarihi miraslara, sanatkar bir halka ve zengin folklora sahip olduğunu ulusal ve uluslararası arenaya anlatmaktır. Ortadoğu'da yaşanan savaşın bölge halkı ve özellikle çöken negatif etkilerini silmek. İşsizlik, Savaş Psikolojisi ve Eğitim düzeyinden dolayı madde bağımlılığı ile anti sosyal yaşam içine sürüklenmiş gençlerimizi Bilime, Sanata yönlendirmek. Turistik başta olmak üzere; bereketli topraklar ve kaynaklarına rağmen halkının yılın dokuz ayını Karadeniz ve Çukuroava'da ırgat olarak çalışması yerine kendi öz değerleri ile hem aile hem ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayabileceğini anlatabilmek için bu çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.


 
 YILMAZ GÜNEY ADINA YILIN ÖDÜLLERİ VERİLECEK
 
Her yıl düzenlenecek bu festival de kültür etkinliğinden başlanarak sinema şölenine kadar uzanan çalışmalar yer alıyor. Festivalin tanıtımı için, tanıtım ve uzun metrajlı sinema filmleri çekimi için hazırlıklar başlandı. Tanıtım film projelerde ünlü isimler yer alacak. Etkinlikler içinde ; Resim, Şiir, Kısa Film ve Folklor yarışmaları ile ünlü isimlerin katılacağı konserler yer alacak.Şanlıurfa'da yüz yıllardır bir arada yaşayan farklı din, dil ve ırka mensup milletlerin anlatıldığı sempozyumlar düzenlenecek. “Yılmaz Güney Altın Başak” adıyla da yılın enleri ödülleri verilecek.

 

Şanlıurfa dev proje Göbeklitepe Çağdaş Medeniyetler festivali
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cactus     0000-00-00 Ho ho, who woldua thunk it, right?
Wilma     0000-00-00 Good to find an expert who knows what he's talinkg about!
Cash     0000-00-00 Evyorene would benefit from reading this post
Caroline     2016-08-25 Heck yeah baeyb-e keep them coming!
Rocky     2016-08-22 This ingtihs's just the way to kick life into this debate.
Kairii     2016-08-21 Deadly accurate answer. You've hit the buyellse!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş... Arda Turan masaya oturdu!
Flaş... Arda Turan masaya oturdu!
Star'ın iddialı dizisi final mi yapıyor?
Star'ın iddialı dizisi final mi yapıyor?