Avusturya'da her dört göçmenden biri Türkiye kökenli!

İÜ İktisat Fakültesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, Türklerin Avrupa’da yoğun olarak yaşadığı ülkelerin başında gelen Avusturya’nın azınlıklar, göçmenler, mülteciler ve insan hakları politikalarıyla ilgili kapsamlı bir rapor, (Avusturya’da Azınlıklar ve Göç) hazırladı. Çarpıcı sonuçların yer aldığı rapor kitap olarak da yayınlandı.

Avusturya'da her dört göçmenden biri Türkiye kökenli!
Avusturya'da her dört göçmenden biri Türkiye kökenli!
Reklam

Türkiye ile ilk “misafir işçi” anlaşmasını 1964 yılında imzalayan Avusturya’da 262 bin Türkiye kökenli göçmen yaşıyor. Avusturya’nın 8,5 milyona varan toplam nüfusu içerisinde bu önemli bir rakama tekabül ediyor. Bu rakam Avusturya’daki her dört göçmenden birinin Türkiye kökenli olduğu anlamına geliyor.
İstanbul Üniversitesi, Türkiye açısından önemli olan bu ülkenin azınlık ve göç politikalarını mercek altına aldı. İktisat Fakültesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (İFESAM) bünyesinde Yrd. Doç. Dr. Edip Asaf Bekâroğlu koordinatörlüğünde Doç. Dr. Necmettin Doğan, Murat Batur, Murat Kalkan ve Dr. Fatih Kuçur’dan oluşan bir ekiple yürütülen çalışmada, Avusturya’nın vatandaşlık hukuku, azınlıklara tanınan dini ve kültürel hakları, eğitim sistemi ve sosyal devlet uygulamaları analiz edildi. Tüm bu alanlarda ulusal ve göçmen azınlıkların ne durumda olduğu irdelendikten sonra sistemde azınlıklar açısından yaşanan problemler teşhis edildi. Daha sonra da 2014 yılına odaklanılarak Avusturya medyasında göçmenler ve özellikle de en çok tartışılan grup olan Müslümanlar hakkındaki söylemler detaylı şekilde incelendi.  
Raporun Çarpıcı Sonuçları
Raporun sonuçlarına göre insan hakları ve azınlık gruplarına tanınan haklar çerçevesinde Avusturya ileri düzeyde bir hukuka sahip. Ancak buna rağmen vatandaşlığa geçiş prosedürleri bakımından Avrupa’nın en sıkı politikalarını uygulaması ve siyasi arenasında aşırı sağın etkin bir konuma sahip olması, Avusturya’nın en önemli tezatları olarak değerlendiriliyor. Son dönemde IŞİD ve benzeri hareketlerden kaynaklı olarak tüm Avrupa’da olduğu gibi Avusturya’da da İslamofobik söylemlerde bir artış yaşanıyor. Sığınmacı sayısındaki dramatik yükselişler ise göç politikalarının yeniden gözden geçirilmesini zorunlu kılıyor. Öte yandan tüm bunlara 2014 yılında Avusturya kamuoyunu fazlasıyla meşgul eden “İslam Yasası” tartışmaları da eklendiğinde durumun daha da zorlaştığı gözleniyor.
Avusturya’nın Sorunlu Politikası
İÜ İktisat Fakültesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin hazırladığı rapora göre, Avusturya’da genelde göçmenler ve özelde Müslümanlarla ilgili tartışmalar, kafa karışıklıkları ve sert politikaları son dönemle sınırlandırmak doğru değil. Resmi olarak tanınan ulusal azınlıklarla ilgili hukukta ve uygulamalarında da Avusturya’nın bir standarda sahip olmadığına dikkat çekilen raporda, “Avusturya’nın göç politikaları ve Müslümanlara yaklaşımı aslında 1990’lardan itibaren sorunlu bir zeminde seyrediyor” değerlendirmesi yapılıyor.
Raporun geniş bir özetine İFESAM’ın internet sayfasından ulaşılabiliyor. Bu önemli rapor, Vadi Yayınları tarafından “Avrupa’da Göç, Azınlıklar ve Siyaset: Avusturya Örneği” ismiyle yayınlanarak okuyucuyla da buluştu.

İstanbul Üniversitesi Avusturya Türkiye göç azınlık
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Chris     2016-08-25 Exertmely helpful article, please write more.
Jennica     2016-08-25 Great article but it didn't have evtriehyng-I didn't find the kitchen sink!
Bonner     2016-08-25 Smcak-dab what I was looking for-ty!
Arry     2016-08-25 I did'nt know where to find this info then kaboom it was here.
Jahlin     2016-08-22 Superior thinking destemtraond above. Thanks!
Peerless     2016-08-22 And I was just wonreding about that too!
Makailee     2016-08-22 It's imivtarpee that more people make this exact point.
Lavinia     2016-08-22 Created the greatest aricslet, you have.
Ice     2016-08-21 Thanks for the great info dog I owe you biyigtg.
Tori     2016-08-21 I'm not quite sure how to say this; you made it exltemery easy for me!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...