Engelli girişimcilere Şahinbey desteği!

Şahinbey Belediyesi’nin, İŞKUR ve KOSGEB ile birlikte yürüttüğü girişimcilik eğitimine katılan 25 engelli vatandaş, hayallerini süsleyen işyerlerini açmak için gün sayıyor.

Engelli girişimcilere Şahinbey desteği!
Engelli girişimcilere Şahinbey desteği!
Reklam

Şahinbey Belediyesi, İŞKUR ve KOSGEB ile ortaklaşa başlattığı uygulamalı girişimcilik eğitimine başvuran 400 kişiye yapılan mülakat sonrasında kendi işletmesini açmalarını sağlamak için eğitim verilmeye başlanmıştı. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak başarılı olan 225 vatandaş sertifika almaya hak kazanmıştı.  Girişimcilik Kursu’na katılmak isteyen engelli vatandaşlarda unutulmadı.
Yapılan mülakatları geçen engelli vatandaşlar girişimcilik eğitimi almaya başladı. Şahinbey Belediyesi Cumhuriyet Sosyal Tesisi’nde belediyede görevli eğitmenr tarafından verilen eğitimlere katılan 25 engelliye 9 gün boyunca günde 8 saat toplamda 72 saat girişimcilik eğitimi verilecek. Günlük olarak 20 lira da yol ve yemek parası verilen ve kursu başarıyla tamamlayarak sertifika alan engelli vatandaşlara KOSGEB tarafından 30 bin lirası hibe 70 bin lirası ise 2 yıl sonra faizsiz olarak geri ödemeli toplam 100 bin lira destek sağlanacak.
“Emeğimle Para Kazanacağım”
Kursa aksatmadan katılan engelliler, kendi işyerlerine sahip olabilecekleri için mutlu olduklarını dile getirdiler. Kursiyer Davut Alpaslan ilk okul mezunu olduğunu söyleyerek, “Ben buradaki eğitimimi tamamladıktan sonra deterjan ürünleri satmak istiyorum. Kendimi geliştirerek emeğimle para kazanmış olacağım” dedi.
“Şahinbey Belediyesi’ne Teşekkür Ediyorum”
Yahya Tekin ise yüzde 40 engelli olduğunu söyleyerek, “Bu projeyi destekliyorum. Şahinbey Belediyesi’ne engellilere verdiği desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Engellileri unutmadıklarını gösterdiler. Eğitim sonrasında KOSGEB’den alacağım destekle turizm sektörü üzerine bir işletme kurmayı hedefliyorum. Bu kursta emeği geçenlere tekrar teşekkür ederim” diye konuştu.
“Bizim İçin Büyük Bir Fırsat”
Abdülkadir Özdemir de engelli vatandaşlar için yaşamın zor olduğunu söyledi. Diğer insanların da engelli adayı olduklarını ifade eden Özdemir, “Her insan bir engelli adayıdır. Şahinbey Belediyesi’nin bu projesi bizim için büyük bir fırsat. Bu sayede hem kendimizi geliştiriyoruz, hem de bizlerde var olan bilgileri kullanma fırsatı buluyoruz. Kursun açılmasında katkısı bulunan Şahinbey Belediyesi’ne, Hocamıza, İŞKUR ve KOSGEB’e teşekkür ediyorum” dedi. KAYNAK: Şahinbey Belediyesi Web Sitesi

 

Şahinbey Belediyesi Mehmet Tahmazoğlu İşkur engelli KOSGEB
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...