Akif Beki'den Can Dündar yazısı; Tertipçilere alet oldun

Akif Beki, bugünkü yazısında MİT TIR'ları soruşturması kapsamında tutuklanan Can Dündar'ı hem de yargıyı eleştirdi.

Akif Beki'den Can Dündar yazısı; Tertipçilere alet oldun
Akif Beki'den Can Dündar yazısı; Tertipçilere alet oldun
Reklam

Akif Beki, başkasına ait senaryoda Can Dündar'a rol verildiğini düşünüyor. Dündar'ı "paralel tezgaha" alet olmakla eleştirse de hapse atılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

MİT'e ait TIR'ların görüntülerini yayınlayan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetesinin Ankara temsilcisi Erdem Gül "Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasi ve askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, terör örgütünün propagandasını yapma" suçlarından tutuklanmışlardı.

Hürriyet yazarı Akif Beki yankı uyandıran kararı bugünkü köşesinde değerlendirdi.

YAYINLADIĞI GÖRÜNTÜ PROJEYDİ
Can Dündar'ın karanlık bir amaca hizmet ettiğini savunan yazar MİT haberine itirazlarını böyle sıraladı:
"Çünkü MİT TIR’larının yükü diye yayınladığı görüntü bir projeydi ve bunu bile bile yayınladı.
17-25 Aralık operasyonunun devamında o TIR’ların durdurulduğunu bilmiyor muydu Can Dündar? Düzmece ihbarla takibe alındıklarını bilmiyor muydu?

TESADÜF OLMAYAN AYRINTILAR
Adana’ya kadar 500 km yol gittikleri halde, başka bir noktada değil de mesela Reyhanlı’da durdurulmalarının tesadüf olmadığını... TIR’ların El Kaide’ye silah taşıdığı algısının, daha durduruldukları andan itibaren pompalanmaya başladığını...
Haber kameralarının o dakika orada bitmesinin bir rastlantıdan ibaret olmadığını...İşte bunların hep planlı, programlı, organize işler olduğunu bilmiyor muydu sanki Can Dündar?

Bir buçuk yıl önce yaşanmış olayın görüntülerinin kim tarafından hangi karanlık arşivlerde tutulduğunu, neden şimdi, seçime bir hafta kala dolaptan çıkarılıp kendisine servis edildiğini bilmiyor olabilir miydi?
Senaryo başkasına ait, kurgu baştan yapılmış, ona da planlanan yer ve zamanda bir rol veriliyordu. Neye karıştığını, bastığı malzemenin nasıl bir projenin parçası olduğunu çakmıyor muydu yani?"
Haberin o tarihte yayınlanmanmasından sonra da benzer bir yazı kaleme aldığını hatırlatan Beki, Dündar'a itiraz etmesine karşın hapse atılmasının yanlış olduğu görüşünde.

CAN DÜNDAR'IN DAHLİ TERTİPÇİLERE ALET OLMAKTAN İBARETTİ
"Bu ölçüsüz ve orantısız yargı tasarrufunun değil yanında yakınında olmak, şiddetle karşısındayım." ifadelerini kullanan yazar, hapis kararına neden karşı olduğunu yazısında böyle izah ediyor:
MİT TIR’larına müdahale kumpasını Can Dündar kurmadı. O görüntüleri Can Dündar imal etmedi. Ankesörlü telefondan ihbarla başlayan tertibi, Can Dündar planlamadı. Terör örgütlerine silah sevkıyatı yapıldığı algısı için MİT’e operasyonu Can Dündar çekmedi. Başkasının projesiydi. Paralel bir tasarımdı...

Can Dündar’ın dahli ise ürettikleri materyali yaymalarında tertipçilere alet olmaktan ibaretti.
Siz ‘muhalif gazetecilik’ dersiniz, ben ‘Erdoğan nefreti yüzünden kendini kullandırmak’ derim. Siz ‘kahramanlık’ addedersiniz, ben buradan niye bir ‘kahramanlık hikâyesi’ çıkmayacağını söylerim.

ASKERİ CASUSLUK SUÇU BULAMAYIZ
Nihayetinde Can Dündar, basın özgürlüğünün sınırlarını zorladı...
Ancak istediğimiz kadar zorlayalım, o haberi basmanın hiçbir yerinde ne siyasal ne askeri casusluk suçu bulamayız."

TAMAMI İÇİN TIKLAYIN
 

akif beki can dündar cumhuriyet gazetesi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...