STK’LARDAN G20 liderlerine çağrı!

STK’LARDAN insan sağlığı için G20 liderlerine çağrı

STK’LARDAN G20 liderlerine çağrı!
STK’LARDAN G20 liderlerine çağrı!
Reklam

"İklim değişikliği ve hava kirliliğinin sağlık üzerinde oluşturduğu tehditlere dair yeni kanıtlar çerçevesinde, başta Türkiye olmak üzere, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri olarak sizi, yeni kömürlü termik santral yapımından vazgeçmeye, fosil yakıt teşviklerini durdurmaya yönelik net bir yol kararlaştırmaya çağırıyoruz". Bilim insanları bu çağrıyı, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de gerçekleştirilen G20 Zirvesi’ne katılan ülkelerin liderlerine, "İnsan sağlığı için harekete geçilerek temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının seçilmesi" için yaptı. 


Türk Toraks Derneği tarafından, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de gerçekleştirilen G20 Zirvesi’nde derneğin yayımladığı deklarasyonla ilgili Antalya’da basın toplantısı düzenlendi. Dernek Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, solunum yolu hastalıklarının alınacak tedbirlerle büyük ölçüde önlenebildiğini belirterek, bunun için doğru stratejilerin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.


G20 Zirvesi sürerken, Temiz Hava Platformu olarak 13 STK tarafından hazırladıkları ortak metni liderlere gönderdiklerini hatırlatan Yorgancıoğlu, bilimsel araştırmaların, iklim değişikliği ve hava kirliliğinin çağın en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.
Yorgancıoğlu, "Öyle ki, iklim değişikliğinin insan sağlığı üzerinde yarattığı tehditler geçtiğimiz elli yılda insani gelişme ve sağlık alanlarında elde edilen küresel kazanımları baltalayacak büyüklüğe ulaşmıştır. Bu çerçevede kömürün küresel enerji bileşiminden hızla çıkarılması, hava kirliliğiazaltılarak kalp-damar ve solunum sağlığının korunması yolunda ciddi bir adım olabilir" dedi.

“2009’DA SÖZ VERDİLER”

Yorgancıoğlu, 2009 yılında G20 ülkelerinin fosil yakıt teşviklerini sonlandırmaya söz verdiğine işaret ederek, "Ancak maalesef, bugüne kadar bu yönde çok az ilerleme kaydedilmiş, G20 ülkeleri geçen zaman diliminde halkın sağlığı yerine, küresel şirketlerin çıkarlarını gözetmeyi sürdürmüştür" iddiasında bulundu.

Türkiye’nin kömür santralleri yoluyla enerji üretim sürecinde, dünyada Çin ve Hindistan’dan sonra en büyük üçüncü yatırımcı ülke konumuna ulaştığını belirten Yorgancıoğlu, "Türkiye’de var olan 20’nin üzerindeki mevcut kömürlü termik santrale ek olarak 80’in üzerinde yeni termik santral yapılması planlanmaktadır. Önümüzdeki dönem kömürlü termik santral sayısında artışa gidilmesi halinde, Türkiye’de kömürlü santrallere bağlı olarak ortaya çıkacak sağlık yükü hızla yükselecektir" diye konuştu.

"İKLİM ANLAŞMASI KARARA BAĞLANMALI" 

Yorgancıoğlu, sağlıklı yaşamak ve temiz hava solumanın bir insanın en önemli hakkı olduğunu dile getirerek, bunun sağlanabilmesi için G20 hükümetlerinin, enerjinin verimli kullanılmasına yönelik tatmin edici girişimlerde bulunması, yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimindeki payının artırılmasını sağlaması ve yeni kömürlü termik santrallerin yapımından vazgeçmesi gerektiği değerlendirmesinde bulundu.
Başta Türkiye olmak üzere zirveye katılan tüm ülkeleri, bu konuda uygulamaya geçmeye çağırdıklarını belirten Yorgancıoğlu, G20 devlet başkanlarına gönderilen deklarasyon metnindeki önemli başlıklar hakkında şunları söyledi:

"İklim değişikliği ve hava kirliliğinin sağlık üzerinde oluşturduğu tehditlere dair yeni kanıtlar çerçevesinde, başta Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olmak üzere, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri olarak sizi, yeni kömürlü termik santral yapımından vazgeçmeye, fosil yakıt teşviklerini durdurmaya yönelik net bir yol kararlaştırmaya çağırıyoruz. Ayrıca, Aralık ayında Paris’te yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda toplum yararına bağlayıcı bir iklim anlaşmasının karara bağlanmasına liderlik etmeye acilen ve ısrarla çağırıyoruz." 

“KOAH’IN TEK NEDENİ SİGARA DEĞİL”

Toplantıda ayrıca KOAH hastalığının farklı nedenlerine değinildi. Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, bir akciğer hastalığı olan KOAH'ın sadece sigara içenlerde görülmediğini, tütün kadar zararlı olan başka sorunların da bulunduğunu söyledi. Bu noktada ortaya çıkan en önemli riskin ev içi kirleticiler olduğunu belirten Prof. Dr. Kılınç, "Özellikle kırsal kesimde, büyük kentlerin varoşlarında organik yakıtlar yakılıyor. Kırsal kesimde tezek, çalı çırpı ısınmak için yakılıyor. Bunların dumanlarını solumanın da akciğer üzerinde etkileri var" dedi.
Organik yakıtların dumanının sadece maruz kalan kişileri değil gelecek nesiller üzerinde de negatif etkisinin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Kılınç, "Gebe bir kadının bebeği akciğer hastalıklarına aday olarak dünyaya geliyor. Beslenme bozuklukları, sosyo-ekonomik yapı gibi diğer çevresel faktörler de hastalığın ortaya çıkışında rol oynuyor. Ancak sigara katillerin ağababasıdır" diye konuştu.
Bu noktada çocukları korumak adına sadece yanında sigara içmemenin yeterli olmayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Kılınç, aynı ev çatısı altında aspiratör çalıştırarak, kapı pencere açarak içmenin koruyucu olmadığını da söyledi.
“TEMİZLİK MAHZEMELERİ KOAH'A NEDEN OLABİLİR”
Türk Toraks Derneği 2'nci Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Kalyoncu ise evde kullanılan temizlik malzemelerinin KOAH'a neden olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Kalyoncu, "Kezzap, tuz ruhu gibi bizim tuvaletlerimiz ameliyathane gibi. Reklamlarda sürekli tuvaletlerdeki mikroplar gösteriliyor. Bu temizleyiciler de astıma KOAH'a neden olabilir. Kirli olalım demiyoruz ama ipin ucunu da kaçırmayalım" diye konuştu. 
“TÜRKİYE'NİN YÜZDE 57'Sİ SOBAYLA ISINIYOR
Türk Toraks Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Akyıldız, Türkiye'de 28 bin insanın hava kirliğine bağlı nedenlerle hayatını kaybettiğini söyledi. Türkiye'de evlerin yüzde 57'sinin sobayla ısındığını belirten Akyıldız, kömür, termik santral gibi pek çok değişkenin başta akciğer hastalıkları olmak üzere ve kanser gibi hastalıkları tetiklediğini söyledi.

 

STK G20 sigara Prof.Dr. Ali Fuat Kalyoncu Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu Prof. Dr. Oğuz Kılınç
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...