BBC'den 2015'te ilham veren 100 kadın listesi

BBC dünyanın dört bir yanında 2015 yılında hayatları ve çalışmalarıyla çevrelerine ilham veren 100 kadınını seçti

BBC'den 2015'te ilham veren 100 kadın listesi
BBC'den 2015'te ilham veren 100 kadın listesi
Reklam

Üçüncü yılına giren 100 Kadın projesi BBC'nin bütün dünyaya yaptığı televizyon, radyo ve internet yayınlarında kadınların daha iyi temsil edilmesini hedefliyor.

İki hafta sürecek sezon boyunca sizlere dünyanın dört bir yanından düşündürücü, heyecan verici hikayeler aktarmaya çalışacağız

Bu sezonun bir parçası olan 100 Kadın listesinde bu yıl savaşın sürdüğü cephelerde hemşirelik yapanlar, toplumlarındaki sorun ve beklentileri belgeleyen genç film yapımcıları, girişimciler, iş kadınları, bilim, siyaset, eğitim ve sanatta öncü roller alan kadınlar var.

Oscarlı oyuncu Hilary Swank ile Sudanlı süper model Alek Wek de listede.

Türkiye'den bu yıl listeye Suriyeli mülteci Siba Alaradi girdi.

27 yaşında bir inşaat mühendisi olan Siba Alaradi, savaşla yaşamın iyice zorlaştığı Şam'dan ailesiyle birlikte İstanbul'a kaçmış.

BBC'nin 100 Kadın sezonu içinde hikayesini daha ayrıntılı olarak dinleyeceğimiz Siba Alaradi, şu anda İstanbul'daki bir mülteci merkezinde Suriyeli çocuklara öğretmenlik yapıyor.

'Risk almaktan korkmayın'

Listedeki ilham verici 100 kadından biri de 84 yaşında Arjantinli bir aktivist, Estela de Carlotto.


Hindistan'da tecavüzle mücadelede de kadınlar öne çıkıyor

Estela hayatını, 1970'lerde hüküm süren askeri cunta döneminde ailelerinden zorla alınan çocukları, gerçek anne babalarıyla buluşturmaya adamış.

Bu bebeklerden biri olan kendi torunu Ignacio'yu ancak 2014'de bulabilmiş.

Listede ondan iki kuşak genç, 25 yaşındaki Alman girişimci Antonia Albert ise internette yaşlılara bakım konusunda ihtiyaç sahipleriyle bakıcıları buluşturan Careship adlı bir sanal pazar oluşturmuş.
Başarısının sırrı sorulduğunda kadınlara tavsiyesi "Kendinize çok daha fazla güvenin ve risk almaktan korkmayın."

Çin'den eşcinsel hakları aktivisti Li Tingting, Malavi'den ebe Eveles Chimala, Lübnanlı romancı Jana el Hassan ve ABD'li komedyen Megan Grano listedeki ilham verici diğer isimlerden bazıları.

Cesaret öyküleri

BBC'nin 100 Kadın listesine seçilenlerin bazıları ise cesaretleriyle öne çıkıyor.


Çin'de eşcinsel hakları mücadelesini yürüten kadınlar

Venezuela'da aşırı kalabalık ve tehlikeli cezaevlerini ziyaret eden, tutuklu ve hükümlülerle ilgilenen rahibe Neyda Rojas bunlardan biri.

100 Kadın sezonunda anlaymaya çalışacağımız hikayeler arasında Hindistan'ın batısındaki Maharaştra eyaletinde doğan ve "nakuşa" ya da "istenmeyen" adı verilen kız çocuklarının öyküsü var.

Burkina Faso'da başka ülkelere göçen erkeklerin bazen aylarca bazen yıllarca geride bıraktıkları eşleriyle buluşacak, Lübnan'da kendi yaşındaki mülteci kız çocuklarını ders çalışmaya ve okula gitmeye teşvik etmeye çalışan 16 yaşındaki Suriyeli mülteci Maisun Almellehan'ı dinleyeceğiz. Sezon sonunda dünyanın 100 ayrı yerinde ve BBC'nin Londra'daki merkezinde, kadınların katılacağı büyük bir tartışma günü düzenlenecek ve imaj, liderlik, ilişkiler gibi konular ele alınacak.

bbc kadın 100 kasın listesi radyo internet çin hindistan
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
CharlesKnown     2017-07-17 wh0cd970860 levaquin buy metformin buy advair diskus buy cephalexin
CharlesKnown     2017-07-02 wh0cd540232 helpful hints learn more here cymbalta buy online metformin no prescription atenolol 50 mg
Lore     0000-00-00 Very true! Makes a change to see sooneme spell it out like that. :)
Anisha     0000-00-00 Time to face the music armed with this great intofmarion.
Joan     0000-00-00 I’ve noticed that what works best (at least on my blog) is to be as personal as possible without A) offending anybody, and B) giving out so much info that people can stalk yo.t1uRI7;s also helpful to write about what you’re most passionate about, not what you think people will want to read. You’d be surprised how many people care about the little details of your life
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...