Taha Akyol'dan sert bir yazı: Delirmeye az kaldı!

Hürriyet gazetesi yazarı Taha Akyol, son dönemde Türkiye yapılan utandıran eylemler ile ilgili sert bir yazı kaleme aldı

Taha Akyol'dan sert bir yazı: Delirmeye az kaldı!
Taha Akyol'dan sert bir yazı: Delirmeye az kaldı!
Reklam

Akyol, "Siyasi öfke ve çatışma hırsının stadyumlarda patlak vermesi, nerelere sürüklenebileceğimiz konusunda alarm sinyalleridir." dedi.

İşte o yazıdan dikkat çeken bölümler:

Maçlarda rakip takımın milli marşını ıslıklamak; hele de Paris katliamında hayatını kaybeden masum insanlar için saygı duruşu yapıldığında ıslık çalmak, slogan atmak!
Önceki akşam İstanbul'da yaşandı bu utandıran eylemler.
Türkiye ve Yunanistan başbakanları maçı izliyor, Yunanistan milli marşı çalınırken ve Paris katliamının kurbanları için saygı duruşu yapılırken bu çok çirkin eylemler ortaya çıktı.

(...)
'ALLAHU EKBER'
Öfkeli kalabalıkların "Allahu ekber" diye bağırmaları, dini idrakin nasıl siyasi slogan haline gelerek içindeki hikmetin boşaltıldığını gösterir. Hikmetin yerini öfke ve hırs alıyor.

Hazin ve endişe verici...

"Allahu ekber" ifadesi bir yerde öfkeli kalabalıkların sloganı, öbür yerde kafa kesmenin, bombayla masum insanları öldürmenin sloganı olarak kullanılıyor!
Yahya Kemal'in deyişiyle "Büyük Itri'nin saltanatlı tekbiri" öfkeli kalabalıkların ve gözü dönmüş militanların sloganı haline geliyor.

Ezan-ı Muhammedi, "Allahu ekber" diye başlar, "La ilahe illallah" diye biter.
Şimdi her Müslüman kendine sormalıdır: Öfkeyle delirmiş kalabalıklar şurayı burayı yakıp yıkarken, yahut teröristler bombayla masum insanları katlederken "Allahu ekber" diye bağırdıklarında, insanlığa nasıl bir 'İslam' anlatmış oluyorlar?! İslamofobiyi nasıl körüklüyorlar?

Buna en çok samimi Müslümanların tepki göstermesi gerekir.
ORTAK DOĞRU: İTİDAL
Siyasi kutuplaşma, öfkeli siyasi nutuklar, çatışmacı siyaset tarzı kitlelerdeki hastalıklı psikolojiyi besliyor.

Taliban'lar, El Kaide'ler, IŞİD'ler hep çatışma ve öfke coğrafyalarında doğup gelişmedi mi?

Bunların söylemlerine bakın, Hitler'in söylemlerinden farksızdır; delirme derecesinde bir öfke, fizikman imha edilmesi gerekli "düşman" insanlar.

Siyaset bilimi kürsülerine öneriyorum; terör örgütlerinin dil ve üslubuyla, Hitler'in, Stalin'in dil ve üslubunu, "düşman" algılarını mukayese eden akademik araştırmalar yapmalılar.

Bir toplum din, mezhep, etnik kimlik, siyasi taraftarlık gibi olağan duygularda aşırı derecede kutuplaşır ve öfkeli siyasi nutuklarla kışkırtılırsa çok tehlikeli bir yola itilmiş demektir.

Delirmeye az kalmış demektir.

Bütün ideolojilerin üstünde bir doğru vardır; itidal, merhamet, hoşgörü...

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
 

taha akyol hürriyet gazetesi yazarı öfte siyaset saygı duruşu
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...