Başkan Gürkan, “Çöpten elektrik üreteceğiz”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Buradaki çöplerden gübre elde edebileceğimiz bir tesisimiz var. Çöpten gübre elde edeceğiz ve ayrıca bir süre sonra biriken çöpten de elektrik enerjisi üreteceğiz” dedi.

Başkan Gürkan, “Çöpten elektrik üreteceğiz”
Başkan Gürkan, “Çöpten elektrik üreteceğiz”
Reklam

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Başkanlığını yaptığı Edirne Katı Atık Birliği’nin hayata geçirdiği Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nin, yapımı büyük bir hızla ilerlemeye devam ediyor. İl Genel Meclisi Üyeleri ve Belediye Meclisi Üyeleriyle birlikte tesis gezen Gürkan, Türkiye’ye ve Edirne’ye dört dörtlük bir tesis kazandıracaklarını söyledi.
Türkiye’nin en işlevsel tesisinin Edirne’ye yapıldığına değinen Gürkan, “Tesisin ihale bedeli KDV bedeli 13 milyon 800 bin TL’ydi. İnşaatı Yapan firma 7 milyon 777 bin TL teklif verdi. Firma, yüzde 44’e yakın bir kırımla aldı burasını. Türkiye’deki en ucuz yapılan tesis desek yanlış söylemiş olmayız. 3 lottan oluşuyor burası. Arazinin yapısının nedeniyle 1. Lot 40-50 yıla kadar depolama süresi olacak. Atık Su Arıtma Ünitemiz var. Almanya’dan bir arıtma sistemi geliyor. Onun havuzları yapılıyor. Biriken çöplerden sızan sular hiçbir şekilde doğaya karışmayacak.  Bu sular özel borularla bu çöp sızıntıları arıtma tesislerine ulaştırılacak ve bu sular burada arıtılacaktır. Arıtılan sular Hıdırağa Deresi’ne verilerek, vatandaşın kullanması sağlanacak” dedi.

“ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETECEĞİZ”

100 metre kare kapalı alanda çöplerin ayrıştırılmasının yapılacağına değinen Gürkan, “Buradaki çöplerden gübre elde edebileceğimiz bir tesisimiz var.  Çöpten gübre elde edeceğiz ve ayrıca bir süre sonra biriken çöpten de elektrik enerjisi üreteceğiz. Ayrıştırdığımız çöp, ürettiğimiz gübre ve elektrikle para kazanan bir tesis olacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Gürkan, “Edirne’de 3 katı atık birliği vardı. İl Genel Meclisi bir karar alarak buraya üye oldu. Bütünleşik bir yönetim sergiledik. Edirne köyüyle, kentiyle katı atık tesislerinden yararlanacak. Tıbbı Atık Bertaraf Tesisleri’ni de buraya ekleyeceğiz. Ve dört dörtlük bir tesis kazandıracağız. Ortak kurduğumuz bu tesis Türkiye’de bir ilk olacak. Köylerimizdeki çöpler de bu tesiste bertaraf edilecek. Edirne Belediyesi olarak sadece merkezde değil çevre ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın da en büyük sorununa çözüm bulmuş olacağız. Bizler, Edirne’yi sadece kent merkezi olarak değil, Edirne’yi bir bütün olarak düşünüyoruz ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz ” dedi. Gürkan ayrıca, söz konusun tesiste yaklaşık 40 kişinin de çalışacağını ifade etti. Kaynak: Edirne Belediyesi Web sitesi

Edirne Belediyesi Recep Gürkan elektrik gübre
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...