Davutoğlu'ndan Amanpour'a basın özgürlüğü cevabı!

Başbakan Davutoğlu CNN International kanalında Christiane Amanpour'un sorularını yanıtladı.

Davutoğlu'ndan Amanpour'a basın özgürlüğü cevabı!
Davutoğlu'ndan Amanpour'a basın özgürlüğü cevabı!
Reklam

Basın mensuplarına yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu, kendisinin de '90'lı yıllarda köşe yazarlığı yaptığını anımsatan Davutoğlu, Nokta dergisinin toplatılan ve Yöneticilerinin tutuklanmasına yol açan kapağının ise gazetecilik değil kışkırtıcılık olduğunu söyledi.

EĞER BİR GAZETECİYE SALDIRI OLURSA ONU SAVUNURUM

Türkiye'deki basın özgürlüğüyle ilgili bir soruya Davutoğlu, şöyle yanıt verdi:

"1990'larda bir akademisyenken, köşe yazarlığı yapıyordum. Basın özgürlüğü ve entelektüel özgürlük benim için kırmızı çizgidir. Eğer bir gazeteciye, köşe yazarına ya da entelektüele bir saldırı olursa bu işin avukatı olurum, onları ben savunurum. Buna garanti veriyorum.

Fakat bir örnek vereceğim ve bu örneğin cumhurbaşkanına hakaretle falan ilgisi yok. Bir dergi "2 Kasım tarihinde iç savaş çıkacak" başlığıyla yayımlandı. Bu gazetecilik faaliyeti mi yoksa provokasyon mu?"

ÖNÜMÜZDEKİ İKİ HAFTA REFORMLARI AÇIKLAYACAĞIZ

Türkiye'de birçok alanda yapılması gereken çok şeyin bulunduğunu belirten Davutoğlu, yeni reformlarla ilgili hemen faaliyete geçeceklerini söyleyerek, "Yeni ekonomik ve siyasi reformları önümüzdeki iki haftada açıklayacağız" diye konuştu.

Başkanlık sistemiyle ilgili olarak "Biz asla daha çok güç demedik" diyen Davutoğlu, "Bugün, parlamentoda anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip değiliz. Yeni anayasa için tüm siyasi partilerin liderleriyle görüşeceğim" ifadelerini kullandı.

Anayasanın neden değişmesi gerektiğiyle ilgili soru üzerine Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz daha açık bir sistem istiyoruz. Mevcut sistem iyi işlemiyor çünkü askeri bir darbenin ürünü. İktidar partisinin genel başkanı olarak birey hakları, özgürlükler, çoğulculuk ve güçler ayrımına dayanan yeni anayasa için tüm muhalefet liderleriyle görüşeceğim. Eğer ABD'deki başkanlık sistemi otoriter değilse, Türkiye'deki başkanlık sistemi de otoriter olmayacaktır. Eğer Almanya'daki parlamenter sistem otoriter değilse Türkiye'deki parlamenter sistem de otoriter olmayacaktır. Burada temel sorun sistem değil, zihniyettir. Yeni siyasi kültür, yeni siyasi söylem, yeni siyasi yaklaşım, işte bu yeni Türkiye. Herkes izliyor olacak. Tabii ki herkesin izlemeye hakkı var. Biz yapacağız, siz göreceksiniz."

ANAHTAR KELİMEMİZ: SAMİMİYET, İTİDAL, İSTİKRAR

Davutoğlu, 1 Kasım'daki Genel Milletvekili Seçimleri'nde, AK Parti'nin oy oranını artırmasına yönelik soru üzerine, "Terörle mücadele ettik ve ekonomik tedbirler aldık. Yeni seçim beyannamesi hazırladık. Bütün bunların yanında, buradaki anahtar kelimeler, samimiyet, itidal ve istikrar" ifadesini kullandı.

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik yurt içi ve yurt dışında getirilen eleştirilerle" ilgili soru üzerine Davutoğlu, "Tabii ki herkes bizi eleştirebilir fakat bu gerçeği yansıtmaz" dedi.
Seçimlerin, yüzde 85'lik katılımla gerçekleştiğini ve oy kullananların neredeyse yarısının AK Parti'ye oy verdiğini hatırlatan Davutoğlu, "otoriterleşme" eleştirileri hakkında da, "Seçimlere 20 siyasi parti katıldı. Herkes siyasette kendi pozisyonunu ortaya koyuyor. Kimsenin bir şeyi yapması engellenmedi" şeklinde konuştu.

ESAD İLE GEÇİŞ OLABİLİR DİYEN KİMSE YOK

"Suriye'de, Beşar Esed'li bir geçiş sürecinin olabileceğini savunanlara" yönelik soru üzerine Davutoğlu, ABD ve Türkiye'nin müttefiki diğer ülkelerin bu görüşte olmadıklarını söyledi.

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Asıl soru, Esed'in nasıl ve ne kadar kalacağı değil, Esed'in nasıl ve ne zaman gideceğidir. Çözüm oldukça açık. Bir gün, milyonlarca Suriyeli sığınmacı, ülkelerinde barış olduğunu düşünerek geri dönmeye karar verecektir. Fakat Şam'da Esed iktidarı devam ederse, Suriyeli sığınmacıların geri döneceklerini düşünmüyorum. Ülke ülke bir stratejiye ihtiyaç var ama Suriyeliler için daha da önemli olan tünelin sonundaki ışığın ne olduğudur".

PKK'YA YAPILACAK HİÇBİR YARDIMI HOŞ GÖRMEYİZ

Suriye'de, ABD'nin, DAEŞ'e karşı PYD'ye destek vermesiyle ilgili Türkiye'nin hassasiyetinin nedenlerine dair soru üzerine Davutoğlu, Kürtlerle PYD'nin ayrıştırılması gerektiğini vurguladı.
Amanpour'un "Sahadaki tek savaşçı PYD güçleri, savaşmak isteyen bir tek onlar" yönündeki yorumu üzerine de Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu doğru değil. Mesela, Özgür Suriye Ordusu DAEŞ'e karşı savaşıyor. Onları silahlandırabiliriz. Ruslar, Özgür Suriye Ordusu'nu bombalıyor fakat sahada bir diğer Kürt grubu olan peşmergeler var. Kobani'nin DAEŞ'ten kurtarılması için sınırlarımızı peşmergeye açtık. Türkiye üzerinden Kobani'ye gidip orayı kurtardılar. Eğer ABD, sahada DAEŞ'e karşı mücadele eden Kürtleri silahlandırmak istiyorsa biz hazırız, fakat PKK teröristlerini değil. Irak'ta Barzani veya peşmerge gruplarını silahlandırmak istiyorlarsa ve onlara DAEŞ'e karşı Suriye'ye geçmek için yardım etmek istiyorlarsa, biz yardıma hazırız. Herkes, PKK'nın şehirlerimize, köylerimize, sivil halkımıza saldıran bir terör örgütü olduğunu, Suriye'de ve Irak'ta, PKK bağlantılı hiçbir gruba yapılacak yardımları tolere etmeyeceğimizi ve bunu durdurmak için her türlü önlemi alacağımızı anlamalı".

ahmet davutoğlu cnn açıklama Christiane Amanpour açıklamabaşbakan
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Fox'tan flaş karar! O diziyi kaldırdı...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...
Usta sanatçıdan kötü haber! İlk müdahale acil serviste...